Year
Class
Event
North Positions
Top Finisher
2016
WYA Championship

1, 2, 3, 4, 5

Steve Schmidt
2016
German National Championship

1, 2, 3, 5, 6, 8, 9

Dr Nicola Friesen
2016
Southern Area Championship Cowes, UK

1, 2, 4

Ante Razmilovic
2016
Rio Olympics

1, 2*, 3, 5, 7*, 8, 9, 10

Giles Scott
2016
Midwinters

1, 2, 3, 5, 7*, 10

Zeke Horowitz
2016
Can Am Challenge

1, 2, 3, 4

Mike Marshall
2016
Marblehead NOOD

1, 3, 4, 5

Carter White
2016
East Coast Championship

1, 2, 4, 5, 6*, 7, 8, 9

John Baxter
2016
Charleston Race Week

1*, 2*, 3, 5, 6, 7, 9

Julian Fernandez
2016
North Americans

1, 2*, 3*, 4

John White
2016
Central Atlantic Districts

1, 2, 4

Billy Martin
2016
ILYA Invitational

1, 2, 3

Ryan Grosh
2016
Worlds

1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10

Conor Clarke
2016
Irish Northerns

1, 2, 3

Ewen Barry
2016
Summer Gold Cup – A Fleet

1, 2

Aidan Hoogland
2016
US Jr Nationals

First Place

Christan Filter
2016
NOOD St Pete

1, 2, 3, 4, 5

Rick Doerr
2016
Fontilieu Trophy

1, 2, 3

Steve Gruver
2016
Miami Bacardi Sailing Week

1, 2, 3, 5, 6, 7, 8

Lawrence Crispin
2016
XTREME Championship

1, 2, 3, 4, 5, 6

Meta Simon
2016
French Junior Nationals

1, 2, 3, 5, 9

J Demange
2016
North Americans

1, 2*

Stu McNay
2016
ILYA Invitational

1, 2, 3, 4, 5

David Harris
2016
UK Southern Championship

First Place

Graham Bailey
2016
Newport Regatta

1, 2, 3

Steve Benjamin
2016
UK Nationals

1, 2, 3

Ben Cornish
2016
G.Washington Regatta

1, 2, 5, 6, 8, 10

Jeff Linton
2016
Raw Bar

1, 2, 4

Chris Doyle
2016
Around the Rocks Regatta

First Place

Carter White
2016
Goblin Regatta

1, 2

Pat Toole
2016
San Diego Yachting Cup (Corinthian)

First Place

Dave Viergg
2016
Buzzards Bay Regatta

1, 2, 3, 4

Jamey Schachoy
2016
Dixie Districts

1, 2

Justin Coplan
2016
Die Hard

First Place

Mark Tesar
2016
US Nationals

1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10

Bora Gulari
2016
Solent Series Lymington

First Place

Simon Flack
2016
Earl Elms Memorial Regatta

First Place

Eric Hou
2016
North Cape Fall Blowout

First Place

Mike Stark
2016
Miami Winter Series/ Commodore’s Cup

First Place

Peter Vessella
2016
Icebreaker Regatta

1, 2

Ken Swetka
2016
SCYA Midwinters

1, 2

Carson Reynolds
2016
Poole Week, UK

1, 2

John Tremlett
2016
French Junior Nationals Girls

1, 2, 3, 5, 8, 9

V Dorange/
2016
US Nationals

1, 2, 3

Stu McNay
2016
Cedar Lake Spring Championship

1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Andy Burdick
2016
Edinburgh Cup

1*, 2, 3, 4, 5, 6, 8*, 9, 10

Lawrie Smith
2016
LIS Championship

1, 2, 3*, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Jay Mills
2016
Finn Gold Cup

1, 2*, 3*, 4, 6*

Giles Scott
2016
Kiel Week

First Place

Ulf Kipcke
2016
Cleveland Race Week

1, 2, 3, 4, 6, 7

Kevin Doyle