Year
Class
Event
North Positions
Top Finisher
2017
AYC Spring One Design

1, 2, 3, 5

Jeff Todd
2017
American YC Spring Series

1, 4, 5, 6

Scott/Alex Furnary
2017
Spring Championhsip

1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10

Marvin Beckman
2016
Nationals

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9*, 10

Dave Davenport
2016
Inland Championship

1, 2, 3, 4, 5

Pat Hughes
2017
Lake George Open

1, 2, 3

John MacCausland
2017
8Ball Regatta

1, 3, 5

Peter Frissell
2017
Black Tie Regatta

1, 2, 3, 4, 5

Kenny Wolfe
2017
Black Tie Regatta

1, 2, 3, 4, 5

Andy Burdick
2017
Van Uden Reco Regatta

1, 2, 3

2017
Argentinian Nationals

First Place

Torkel Borgstrom
2017
CIMA Cup Girls Fleet

1, 2

Violette Dorange
2017
CIMA Cup Overall

1, 2, 5, 7, 8, 9, 10

Enzo Ballanger
2017
2017 Irish Optimist Trials

First Place

Justin Lucas
2017
Charleston Race Week

1, 2*, 5, 6, 7, 8, 9

Joel Roning
2017
Charleston Race Week

1, 2, 3, 4, 5, 6, 78, 8, 9, 10

John Potter
2017
Charleston Race Week

1, 2, 3

Warrior Sailing
2017
Charleston Race Week

1, 2, 3, 4, 5

Mike Ingham
2017
Charleston Race Week

1, 2, 3*

Wes Whitmyer Jr
2017
Charleston Race Week

3, 4, 5, 7, 8

2017
#1 European Series

1, 2, 4, 5, 7, 9, 10

Andrea Racchelli
2017
New Zealand Nationals

First Place

Sean Herbert
2017
New Zealand National Championship

First Place

Seb Menzies
2017
Spanish Championship

1, 3, 4, 5

Marta Garrido
2017
Spanish Championship

1, 3

Maria Perello
2017
Easter Regatta

1, 2, 3

Daniel Borrer
2017
Northeast Brazilian Championship

First Place

Rafael Martins
2017
Elms Memorial Regatta

2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10

2017
Nationals

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Ted Ferrarone
2017
XXII H.M. King Juan Carlos Trophy

1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10

Andy Beadsworth
2017
Cascais Winter Series Overall

First Place

Klaus Diedrichts
2015
Nationals

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Jim Bowers
2014
Nationals

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10*

Steve Benjamin
2016
Nationals

2, 3, 4*, 5, 6, 7, 8*, 9, 10

2017
Silver Tiller, Salcombe

1, 7, 8

Sam Pascoe
2015
North Americans

First Place

Ed Montano
2017
51st Camellia Cup

First Place

Mark Werder
2016
Nationals

First Place

2017
US Nationals

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10

Brian Porter
2017
Warsash Spring Championship #1

1, 2, 3, 4, 6

John Smart
2017
Warsash Spring Championship #1

1, 2, 3

Davis & Kirsty Apthorp
2017
Bough Beech Open Meeting

First Place

Alan Krailing
2017
Admiral’s Cup

1st Place Foilers

Larry Woods
2016
Rio Olympics

Gold, Silver, Bronze

2017
Chichester Open Meeting

1, 2, 4, 7

Sam Pascoe
2017
J Fest San Francisco

First Place

Roland Vandermeer
2017
J Fest San Francisco

First Place

Bruce Stone
2015
George Fisher Memorial Regatta

1, 3, 4*, 5

Jim Ward
2015
Cleveland Race Week

1, 2, 3*

Jim Ward
2015
ILYA Championhsip

First Place

Hughes/Jewett