Year
Class
Event
North Positions
Top Finisher
2016
Nationals

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Jim Bowers
2016
Mexican Nationals

1, 2, 3

Kenneth Porter
2016
East Coast Championship, UK

1, 2*

Quentin Strauss
2016
Ripon SC Open

1, 2

Tom Gillard
2016
Russian Open

First Place

Liam Kilroy
2016
North Americans – Corinthian

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8*, 9

Jack Franco
2016
ARMA+ Trophy

1, 2*, 3, 4, 5, 6, 7*

Remy Arnaud
2016
Marblehead NOOD

1, 3, 4, 5

Brian Keane
2016
Annapolis NOOD

1*, 2, 3, 4

Matt Lalumiere
2016
North Americans

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

John Potter
2016
Optimist Atlantic Week, Spain

First Place

Arnau Gelpi
2016
NOOD St Pete

1, 2, 3, 4, 6

Will Welles
2016
UK Nationals

1, 5, 9

Tom Gillard
2016
Solent Series Lymington

First Place

Chris & Hannah Neve
2016
Sailing World Cup Melbourne

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Jake Lilley
2016
GLSS Championship

1, 2, 3, 4, 5

Parker Michael
2016
Irish Northerns

1, 2, 3

Ewen Barry
2016
Goblin Regatta

1, 2

Pat Toole
2016
Edinburgh Cup

1*, 2, 3, 4, 5, 6, 8*, 9, 10

Lawrie Smith
2016
North Cape Fall Blowout

1, 2

Jack Finefrock
2016
Cow Town

1, 2, 3

Ted Keller
2016
Jack Rabbit Regatta

1, 2

Flipper Werheim
2016
Swedish Nationals

1, 2*, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Mikael Lindqvist
2016
World Championship

1*, 2, 3, 4, 5*, 6, 7, 8, 9, 10

John Bertrand
2016
New England Championship

1, 3, 4

Rhame/Beardsley
2016
Poole Week Handicap Fleet

1, 2

Steve Tyler
2016
Shoe Regatta

First Place

Bennett Greenwald
2016
UK National Championship

1, 2, 3*, 4, 5*, 6, 8, 10

Ante Razmilovic
2016
Miami Bacardi SW (Corinthian)

1, 2, 3

Joe Bardenheir
2016
Europeans

1*, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9*, 10*

PieterJan Postma
2016
CIMA Regatta, France

First Place

Jim Vincent
2016
50th Camellia Cup

1, 2

Mark Erdrich
2016
Atlantic Coast Championship

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Gordon Wolcott
2016
UK Nationals

, 2

Rob Greenhalgh
2016
CT/RI Districts

1, 2, 3, 4, 5

Nick Sertl
2016
Great 48 Regatta

1, 2*, 5

Brian Hayes
2016
Junior Europeans

1, 2, 3, 7

Ido Bilik
2016
Summer Gold Cup – A Fleet

1, 2

Aidan Hoogland
2016
San Diego Yachting Cup (Corinthian)

First Place

Dave Viergg
2016
LIS Championship

1, 2, 3*, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Jay Mills
2016
Sarasota Winter Series Overall

1, 2, 3, 5

Zeke Horowitz
2016
Italian Nationals

1, 2, 6, 7, 8, 9, 10

Andrea Rachelli
2016
Easter Regatta (Columbia SC)

1, 2, 3, 4, 5, 6

Dan Borrer
2016
Ilhabela Race week, Brazil

First Place

Phil Haegler
2016
Midwinters

1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10

Andy Beadsworth
2016
Inland Championship – Senior Fleet

1, 2, 3, 4, 5

Christian Spencer
2016
French Nationals

1, 2, 4*, 6, *, 8, 9*

Jean Queveau
2016
DIYC Winter Series Event #1

1, 2

John Baxter
2016
New Zealand National Championship

First Place

Hamish Hall Smith
2016
Lyme Regis Open

First Place

Nigel Hufton