Year
Class
Event
North Positions
Top Finisher
2017
Australian Championship

First Place

Sandy Higgins
2017
Midwinters – Corinthian

1, 2, 3, 5, 8, 10

Andrew Fisher
2017
Cascais Winter Series #4

1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10

Andy Beadsworth
2017
Cascais Winter Series #3

1, 2, 3, 5, 6*, 7, 10

Lawrie Smith
2017
Biscayne Bay Series

1, 2

Steve Benjamin
2017
Midwinters East

1, 2, 3, 4, 6, 7, 8*, 9, 10

Lawrie Smith
2017
Milson Silver Goblets

1, 2, 3

Julian Plante
2017
East Brazilian Championship

First Place

Rafael Martins
2017
World Championship

First Place

Piotr Tarnacki
2016
North Americans

First Place

Scott Tonguis
2016
Worlds

First Place

2016
Sailing World Cup Miami

2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10

2016
Swedish Nationals

1, 2*, 4, 5

2015
ISAF World Cup

2, 3

2014
Worlds

1, 3, 5

2015
Nationals

First Place

Vincent Porter
2016
North Americans

1, 2*, 3, 4*, 8, 10

Justin Quigg
2016
Alcatel Cup, Lake Garda, Italy

1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9

Carlo Alberini
2016
North Americans

1, 2, , 3*, 5, 7, 8, 10

Steve Benjamin
2016
YRALIS Championship

1, 2, 3, 4*, 6, 7, 8, 9, 10

Zeke Horowitz
2016
Hamble Warming Pan

First Place

Caroline Croft
2016
North American – Open Division

1*, 2, 5*, 6, 7, 8, 9

Julian Fernandez
2016
Danish Open Championship

First Place

Thomas Hansson-Mild
2016
Midwinters

1, 2, 4, 5, 6, 9

Glenn Darden
2016
World Championship

1, 3*, 5, 6, 9

Tom Gillard
2016
Rio Olympics, Women

1, 2, 3*, 4, 5, 6, 7*, 8, 9, 10

Hannah Mills
2016
Castle Cove Open, UK

First Place

Peter Gray
2016
Hoosier Regatta

1, 2, 3, 4

Todd Wake
2016
North Americans

1, 4

Doug Hart
2016
French Championships

First Place

Simon Moriceau
2016
Rio Olympics

1, 2*, 3, 5, 7*, 8, 9, 10

Giles Scott
2016
XTREME Championship

1, 2, 3, 4, 5, 6

Meta Simon
2016
Solent Series Lymington

First Place

Simon Flack
2016
American YC Fall Series #1

1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10

Scott and Alex Furnanry
2016
UK Northern Champs

1*, 2, 3*, 4, 5, 6, 8*, 9, 10

Lawrie Smith
2016
Memorial Day Regatta, Eugene

1, 2, 3, 4, 5

Phillipo Gordon
2016
Zenda University

1, 2, 3

Christopher Moore
2016
Madness Regatta

1, 2, 3, 4, 6, 8, 10

Conor Clarke
2016
NOOD Chicago

1, 2

Martin Johnson
2016
Florida States

1, 4, 5, 6, 8*, 9, 10

Steve Benjamin
2016
Inland Championship – Junior Fleet

1, 2, 3, 4, 5

Chapman Petersen
2016
Gold Cup

1, 4, 5

Aidan Hoogland
2016
Alcatel Cup, San Remo

1, 2, 3, 4, 5

Carlo Alberini
2016
Jr Invitational – B Fleet

1, 2

Peter Busch
2016
North Americans

1, 2, 3, 4*, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Todd Wake
2016
Bermuda Invitational

1, 3, 4

Rob Greenhalgh
2016
CPYC One Design Regatta

1, 2, 4, 5, 6, 7, 8

Scott Reichhelm
2016
Las Vegas Regatta

1, 2

Doug Hart
2016
Winter Championship – Masters

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Neal Fowler
2016
Winter Championship

1, 3, 5, 6

Charlie Cumbley
  • #GoBeyond