3Di NORDAC ANERKENDES NU OGSÅ MED ÅRETS PITTMAN INNOVATION AWARD!
NORTH SAILS ANERKENDES MED SAIL PITTMAN INNOVATION AWARD
Prisen, der de seneste år er gået til meget forskellige produkter, men overvejende til det nyeste elektroniske vidunder, går i år til vores innovative tursejl, 3Di NORDAC. Begrundelsen er, at North Sails har taget den avancerede teknologi udviklet til sejlads på højeste niveau til at udnytte polyesterens egenskaber fuldt ud, og kreeret en produktlinje, så alle nu kan få glæde af den.
© Amory Ross“I 2015 så vi muligheden for at kunne revolutionere udbuddet på cruising-markedet. Vi var overbeviste om, at vi havde udviklet noget helt unikt med 3Di Nordac og det har vi hermed fået bekræftet.”
Han fortsætter: ”3Di NORDAC ligner de velkendte hvide sejl, men har en glattere, stærkere og mere formstabil facon samtidig med, at prisen er konkurrencedygtig. Vi vil gerne takke komitéen for at anerkende dette unikke produkt med Pittmans innovationspris. Kontrol over bådens drivkraft med sejl, der responderer er essensen i den oplevelse, som vi ønsker at give tursejlere. Med mere balance, mindre pres på roret, mindre afdrift og lettere håndtering leverer 3Di NORDAC lige præcis det!” ”Andre sejlmagere vil nok argumentere for, at Aramid og Dyneema danner ”bedre” sejl, og at polyester ikke er avanceret nok eller har egenskaberne. North Sails er overbeviste om, at polyester stadig er det rette materiale til tursejl. En hver form for nedbrydning – stræk, kompression, knæk eller krymp – af sejlet mindsker dets ydeevne. Fokus på at forstærke sejlet i belastningsretningen er nødvendig. 3Di-sejl er betydelig mere strækresistente, end noget andet sejl i verden. Polyester har lang holdbarhed (UV-, knæk-, slid- og strækresistens), er let og nemt at forme. Sejlerne kan nyde godt af den stærke overfalde, den stabile facon og de integrerede reb, der holder formen og letter håndteringen i al slags vejr.”






